Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Cyfryzacja z szansą na rozpęd

11 lipca 2019 | Ekonomia | Katarzyna Kucharczyk
źródło: Rzeczpospolita

Za cztery lata polska e-administracja będzie błyszczeć w Europie, a rodzime firmy IT mocno urosną w siłę. To mrzonki? Niekoniecznie – twierdzą eksperci.

 

Polska może stać się europejskim liderem cyfryzacji do 2023 r. – wynika z raportu Instytutu Sobieskiego. Eksperci podają 12 rad, które mają w tym pomóc. Gdyby ta wizja się spełniła, beneficjentem byłyby również rodzime firmy IT. Te duże, liczące się na świecie, można teraz policzyć na palcach jednej ręki.

Trzeba przyspieszyć

Dariusz Śpiewak, wiceprezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji oraz współautor raportu, podkreśla, że polska branża IT musi rosnąć trzy razy szybciej, jeśli Polska ma stać się liderem cyfryzacji w Europie. Tymczasem w ostatnich latach krajowy sektor nowych technologii rozwijał się wolniej niż gospodarka.

Artur Wiza, członek zarządu Asseco Poland (spółka była partnerem raportu), podkreśla, że jeśli chcemy patrzeć długofalowo i budować siłę polskiej branży IT, to musimy stawiać na własne produkty. – Państwo powinno wspierać takie podejście – przekonuje Wiza. Wskazuje na rynek amerykański. – Gdy tam chcą zrobić innowacyjny produkt, bazują na firmach komercyjnych. Ważne, żeby ich współpraca z sektorem publicznym przebiegała prawidłowo – podkreśla.

W latach 2016–2018 zastój w sektorze zamówień publicznych mocno dotknął branży IT i sprawił, że gros mniejszych firm (bądź uzależnionych od kontraktów z sektorem publicznym) popadło w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Wykup dostęp do pełnego Archiwum na 120 minut.

wyślij SMS o treści RP.ARCHIWUM na 7936
(koszt: 9 zł + VAT)

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum
Wydanie: 11403

Wydanie: 11403

Spis treści

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament