Jak rozliczyć najem w kilku krajach
Jeśli właściciel obiektu, który wybrał ryczałt, osiągnie przychody z najmu nieruchomości położonej za granicą, to nie powinno to wpłynąć na wysokość podatku w Polsce. Fiskus nie zajął jednak w tej kwestii jednoznacznego stanowiska.
Od 1 stycznia 2018 r. została wprowadzona podwójna stawka zryczałtowanego podatku od przychodów z najmu, której prawidłowe zastosowanie jest uzależnione od wysokości przychodu osiągniętego z tego źródła. Dochody polskich rezydentów podatkowych z wynajmu nieruchomości położonych za granicą mogą podlegać opodatkowaniu zarówno w Polsce, jak i w kraju położenia nieruchomości. Aby do tego nie dopuścić, podatnik powinien zastosować odpowiednią metodę unikania podwójnego opodatkowania. W zależności od brzmienia umowy zawartej przez Polskę z danym państwem, mogą to być metody „proporcjonalnego odliczenia" albo „wyłączenia z progresją".
Jak uniknąć negatywnych skutków
Pierwsza z ww. metod polega na tym, że podatek według właściwej stawki należy obliczyć od sumy dochodów osiągniętych w Polsce i za granicą. Następnie należy od niego potrącić kwotę równą podatkowi zapłaconemu za granicą (wg art. 27 ust. 9 i 9a ustawy o PIT). Zastosowanie tej metody w przypadku rozliczania dochodów z najmu nie budzi większych wątpliwości. Dotyczy to zarówno rozliczania dochodów z najmu na zasadach ogólnych, jak i przychodów na zasadach ryczałtu ewidencjonowanego (8,5 proc. i 12,5 proc.). W obu przypadkach zeznania zarówno PIT-36, jak i PIT-28 (który służy do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta