Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nieodpłatne poręczenie może stanowić „transakcję”

15 lipca 2019 | Podatki i księgowość | Emilia Stanek

Jeśli spółka otrzymała nieodpłatne świadczenie w postaci udzielenia poręczenia przez podmiot powiązany, to podlega ono obowiązkowi dokumentacji podatkowej.

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w wyroku z 7 marca 2019 r. (I SA/Rz 1178/18).

W celu pozyskania środków finansowych spółka (wnioskodawca) zawarła umowę kredytu inwestycyjnego oraz umowę kredytu na finansowanie VAT. Zobowiązania z tytułu umowy zostały zabezpieczone m.in. poręczeniami udzielonymi przez udziałowców oraz przez inne podmioty powiązane. Na tej podstawie poręczyciele stali się solidarnie odpowiedzialni za zaciągnięte zobowiązania. Poręczenia cywilne i poręczenia weksli własnych spółki zostały udzielone nieodpłatnie. Wnioskodawca nie był zobowiązany ani do zapłaty wynagrodzenia, ani do wykonania jakiegokolwiek innego świadczenia wzajemnego na rzecz poręczycieli.

Podatnik zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy będzie zobowiązany do sporządzenia dokumentacji podatkowej w związku z otrzymanym nieodpłatnym świadczeniem, a jeśli tak, to czy będzie to musiał zrobić dla roku, w którym poręczenie zostaje udzielone, czy również za kolejne lata podatkowe w okresie trwania zabezpieczenia. Zdaniem podatnika nie jest on zobowiązany do sporządzenia dokumentacji podatkowej w związku z otrzymanym nieodpłatnym świadczeniem. Gdyby jednak rozstrzygnięcie organu w tym zakresie było przeciwne do stanowiska spółki, wówczas uważa ona, że dokumentacja podatkowa powinna zostać sporządzona...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11406

Wydanie: 11406

Spis treści
Zamów abonament