Udostępnienie paliwa nie jest odrębnym świadczeniem
Zdaniem NSA, ryczałtowa wartość przychodu z tytułu użytkowania samochodu służbowego do celów prywatnych obejmuje wszelkie koszty eksploatacji, w tym również wydatki na jego tankowanie.
6 czerwca 2019 r. NSA (II FSK 1723/17) wydał kolejny korzystny dla podatników wyrok w sprawie rozliczania ryczałtem paliwa zużytego na koszt pracodawcy przez pracownika korzystającego z samochodu służbowego do celów prywatnych.
Wyrok dotyczy opodatkowania wartości pieniężnej nieodpłatnego świadczenia przysługującego pracownikowi z tytułu wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych. Wartość tę opodatkowuje się ryczałtem:
1)
250 zł miesięcznie – dla samochodów o pojemności silnika do 1600 cm3;
2)
400 zł miesięcznie – dla samochodów o pojemności silnika powyżej 1600 cm3 .
Sąd inaczej niż skarbówka
Fiskus twierdzi, że ryczałt nie obejmuje wartości paliwa opłaconego przez pracodawcę. W ww. wyroku NSA przyjął jednak, że korzystanie z samochodu służbowego nie jest możliwe bez paliwa. Pracodawca przekazuje pracownikowi do użytku prywatnego samochód służbowy gotowy do jazdy. Oznacza to, że pojazd jest zatankowany i wyposażony w materiały eksploatacyjne.
Celem było uproszczenie
Sąd wskazał też dodatkowe argumenty za uwzględnieniem kosztu paliwa w ryczałcie:
1)
Artykuł 12 ust. 2a ustawy o PIT...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta