Płatności z tytułu leasingu operacyjnego nie są limitowane
Przepisy ustawy o CIT ograniczające możliwość zaliczenia kosztów finansowania dłużnego do kosztów podatkowych należy stosować tylko do leasingu finansowego.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z 5 marca 2019 r. (I SA/Gd 1130/18).
Spółka prowadzi działalność, której podstawowym przedmiotem jest transport kolejowy towarów. W jej ramach zawarła umowę dzierżawy lokomotyw, którą dla potrzeb podatkowych należy traktować jako umowę leasingu operacyjnego. Z kolei, zgodnie z prawem bilansowym dzierżawa jest traktowana jako leasing finansowy, zgodnie z wytycznymi zawartymi w MSR 17. Wartość miesięcznego czynszu dzierżawnego wyrażana na fakturze podatkowo traktowana jest w całości jako koszt podatkowy w miesiącu, którego dotyczy dzierżawa. W związku z tym spółka zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy płatności z tytułu czynszu dzierżawnego lokomotyw są kosztami finansowania dłużnego w rozumieniu art. 15c ust. 12 ustawy o CIT. Zdaniem spółki, kwota czynszu dzierżawnego płacona na podstawie umowy dzierżawy, która dla potrzeb podatkowych traktowana jest jak leasing operacyjny, nie może być uznana za objętą wskazanym przepisem, ponieważ odwołuje się on do „części odsetkowej raty leasingowej", która jest charakterystyczna wyłącznie dla leasingu finansowego....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta