Kiedy od usług niematerialnych trzeba pobrać podatek u źródła
Od przyszłego roku wyłączenie z opodatkowania będzie bardzo utrudnione, jeżeli suma rocznych wypłat, w tym również z tytułu dywidend, odsetek lub należności licencyjnych, do tego samego podmiotu przekroczy 2 mln zł.
Wprowadzone w 2019 roku zmiany w podatku u źródła dotkną również płatności za niektóre usługi niematerialne, które są wypłacane na rzecz zagranicznych kontrahentów. Podstawowa stawka podatku z tego tytułu wynosi 20 proc. kwoty wypłacanych należności, bez możliwości uwzględnienia kosztów uzyskania przychodu. Dodatkowo, często umowy o świadczenie usług przewidują obciążenie polskiego usługobiorcy kosztem podatku u źródła oraz ubruttowienia wynagrodzenia. Do tej pory opodatkowanie wynagrodzenia za usługi niematerialne było często wyłączane z opodatkowania u źródła w Polsce na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania zawieranych przez Polskę przy spełnieniu w praktyce tylko jednego warunku jakim było posiadanie certyfikatu rezydencji podatkowej kontrahenta.
W 2019 roku to wyłączenie z opodatkowania, co do zasady, nadal obowiązuje. Od 1 stycznia 2020 roku (od 1 lipca 2019 r. w przypadku wypłat dokonywanych przez osoby fizyczne) jego stosowanie będzie jednak istotnie utrudnione, jeżeli suma rocznych wypłat (w tym również z innych tytułów niż usługi, tj. dywidendy, odsetki lub należności licencyjne) do tego samego podmiotu przekroczy 2 mln zł.
W związku z tym, dotychczasowe wątpliwości interpretacyjne odnoszące się do przepisów o opodatkowaniu usług niematerialnych u źródła nabiorą na znaczeniu i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta