Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Etyka medycyny czy etyka w medycynie

21 września 2019 | Plus Minus | Tomasz P. Terlikowski

Idee mają konsekwencje, a filozofia – choć jest dziedziną teoretyczną – wpływa na nasze życie. I nie ma przed tym ucieczki. Dlatego warto uważnie wsłuchiwać się w to, co obecnie dzieje się na Zachodzie. Tak się bowiem składa, że niebawem, raczej szybciej niż później, wyniki tych debat dotrą do Polski i najpierw zaczną być głoszone na uniwersytetach, a później wprowadzane w życie przez polityków.

Jedną z takich debat, którą z zainteresowaniem (choć i zaniepokojeniem) warto śledzić, jest tocząca się na łamach „Journal of Medical Ethics" dyskusja nad potrzebą stworzenia nowego paradygmatu etyki medycyny. Debatę zapoczątkowała książka „The Trusted Doctor: Medical Ethics and Professionalism" i artykuły Rosamond Rhodes z Icahn School of Medicine w Nowym Jorku. Autorka przekonuje, że „potrzebna jest nowa teoria etyki lekarskiej, która zastąpi powszechną moralność jako fundament rozumienia, jak powinni zachowywać się specjaliści medyczni i z czym wiąże się profesjonalizm medyczny".

Co to oznacza w praktyce? Otóż Rhodes przekonuje, że trzeba zerwać z przekonaniem, iż lekarze i specjaliści medyczni powinni być...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11464

Wydanie: 11464

Zamów abonament