Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Hitler był kobietą

21 września 2019 | Plus Minus | Jacek Cieślak
Curzio Malaparte podczas II wojny światowej służył w stopniu kapitana w 5. pułku alpejskim, którego żołnierzy nazywano Alpini. W 1940 r. walczył z nimi w operacji alpejskiej,  co opisał w korespondencjach zebranych w książce „Słońce jest ślepe” (1947)
źródło: Getty Images
Curzio Malaparte podczas II wojny światowej służył w stopniu kapitana w 5. pułku alpejskim, którego żołnierzy nazywano Alpini. W 1940 r. walczył z nimi w operacji alpejskiej, co opisał w korespondencjach zebranych w książce „Słońce jest ślepe” (1947)

Krystian Lupa reżyseruje „Capri – wyspę uciekinierów" według „Kaputt" i „Skóry" Curzia Malapartego, attaché Włoch w Warszawie 
czasu Bitwy Warszawskiej, nawróconego faszysty, który opisał Polskę w okresie niemieckiej okupacji, a potem stał się wyznawcą idei 
Mao Zedonga.

Lupa, pracując nad tekstami Malapartego (1898–1957), wprowadza na scenę Jezusa Chrystusa, imperatora Tyberiusza. Są Jean Luc Godard oraz Fritz Lang i Brigitte Bardot, bo w filmie „Pogarda", kręconym z udziałem tych dwojga w słynnym domu pisarza na Capri, Godard przypomniał Odyseusza, który szuka sensu życia i błądzi jak Europa.

Casa Malaparte ze spektaklu Lupy (premiera w stołecznym Teatrze Powszechnym 13 października) to salon i schron, gdzie politycy, zbrodniarze i artyści dyskutują o historii i przyszłości naszej cywilizacji, państwie, religii, dyktaturze, demokracji, wojnie. Spotykają się Lenin, Gorki, George Bernard Shaw, Rilke. Sam pisarz miał okazję poznać i opisać Piłsudskiego, Stalina, Mao Zedonga, Mussoliniego. A Hitlera uważał za kobietę!

Chemiczny atak Niemców

Kurt Suckert pochodził z niemiecko-włoskiej rodziny, a włoską wersję swego imienia uzupełnił prowokacyjnie pseudonimem Malaparte – „zła część", gdy był już znanym faszystowskim publicystą. Wybór tłumaczył tak: „Bonaparte, zatem »dobra część«, już wcześniej zajął ktoś inny". Tak jak Mussolini, przywódca włoskich faszystów, najpierw miał radykalnie lewicowe poglądy, i tak jak on wysiadł z tramwaju o nazwie socjalizm na przystanku I wojna światowa. Socjaliści nie popierali udziału Włoch w konflikcie, Mussolini zaś przeszedł na pozycje nacjonalistyczne. Curzio nie był...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11464

Wydanie: 11464

Zamów abonament