Czy wydanie bezpodstawnie uzyskanych korzyści ma skutki w VAT
Fiskus twierdzi, że zasądzony przez sąd zwrot otrzymanych korzyści związanych z czynem nieuczciwej konkurencji jest odszkodowaniem i nie skutkuje obniżeniem podstawy opodatkowania. Sąd administracyjny ma na ten temat inne zdanie.
Celem ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (dalej: ustawa o ZNK) jest zapobieganie i zwalczanie nieuczciwej konkurencji w działalności gospodarczej, w szczególności w produkcji przemysłowej i rolnej, budownictwie, handlu i usługach. Działania podejmowane na podstawie ustawy o ZNK są czynione zarówno w interesie publicznym, jak i w interesie przedsiębiorców oraz klientów (art. 1 ustawy o ZNK).
Jednym z czynów nieuczciwej konkurencji jest utrudnianie innym przedsiębiorcom dostępu do rynku m.in. poprzez pobieranie innych niż marża handlowa opłat za przyjęcie towaru do sprzedaży (art. 15 ust. 1 pkt 4 ustawy o ZNK). Z kolei według ustawy o VAT, czynnością opodatkowaną podatkiem od towarów i usług jest m.in. odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług (art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT).
Świadczenia usług lub dostawa towarów
Działanie przedsiębiorcy będące czynem nieuczciwej konkurencji może więc być również czynnością opodatkowaną w rozumieniu przepisów ustawy o VAT, jeżeli będzie mieć postać świadczenia usług lub dostawy towarów. Zależność ta zostanie zobrazowana na przykładzie.
Przykład:
Przedsiębiorca prowadzący działalność polegającą na hurtowej sprzedaży towarów (hurtownik) zawiera umowy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta