Przed branżą czas wyzwań
Sektor samochodowego transportu drogowego stoi przed zagrożeniami, które mogą położyć kres europejskiej dominacji polskich firm. Materiał powstał przy wspóŁpracy z AUTORAMI I PARTNERAMI RAPORTU TRANSPORT PRZYSZŁOŚCI
Polscy przewoźnicy drogowi rzeczy są w szczycie fazy wzrostu – oceniają autorzy raportu „Transport przyszłości", przygotowanego przez PwC na zlecenie i przy merytorycznej współpracy Związku Pracodawców Transport i Logistyka Polska. Partnerami publikacji są Santander Bank Polska, DAF i Uber.
Gospodarka pociągnie transport
Autorzy raportu szacują, że obsługiwany przez samochodowych przewoźników tonaż zwiększy się w stosunku do 2018 roku o 23 proc., do poziomu 1,44 mld ton w roku 2022, przy średniorocznej dynamice 5,3 proc. W tym okresie przewozy w kraju będą rosły (według prognoz) o 4,7 proc., międzynarodowe zaś – o 6,9 proc. Jest to wynikiem powiększającej się wymiany handlowej pomiędzy krajami oraz wzrostu gospodarczego Polski, który nie będzie mógł się obyć bez rozwoju transportu.
IMF prognozuje wzrost PKB na poziomie 3 proc. w okresie 2018–2022. Raport wskazuje na kontynuację trendów wspierających rozwój gospodarczy kraju, jak np. otwieranie centrów dystrybucyjnych europejskich operatorów. Oczekiwany jest także wzrost handlu zagranicznego Polski na poziomie 7 proc. w okresie 2018–2020 oraz na dodatnim poziomie w latach 2021 i 2022.
Coraz większym klientem przewoźników samochodowych będzie szybko rosnąca branża...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta