WHT: Najpierw pobór, potem zwrot
W odniesieniu do płatności powyżej 2 mln zł płatnik będzie potrącać podatek u źródła według stawki podstawowej. Zastosowanie ulgi lub zwolnienia będzie realizowane później - poprzez odzyskanie zapłaconych kwot.
Od początku 2019 roku, wymóg zachowania należytej staranności przy stosowaniu ulg (obniżonych stawek) i zwolnień w podatku u źródła został wprost zawarty w ustawie.
Wprowadzono też nowy system dla płatności na rzecz jednego podmiotu w ciągu jednego roku podatkowego, jeżeli przekroczą one 2 miliony złotych. Otóż co do zasady w odniesieniu do takich płatności płatnik nie będzie stosował ulg czy zwolnień w podatku u źródła, ale będzie potrącał podatek według stawki podstawowej mającej zastosowanie w konkretnym przypadku. Zastosowanie ulgi czy zwolnienia będzie miało charakter następczy i będzie realizowane w procedurze zwrotu podatku, jaką może wszcząć podatnik – nierezydent, a w szczególnych sytuacjach płatnik (polski podmiot).
Co do zasady, stosowanie systemu poboru i zwrotu (ang. pay and refund) zostało 28 czerwca 2019 r. kolejny raz zawieszone, tym razem do 31 grudnia 2019 r. Tym samym za zawieszone należy uznać stosowanie przepisów o zwrocie podatku pobranego w ramach tego systemu, a więc podatku od wypłat, których łączna wartość przekroczyła w roku podatkowym 2 mln zł.
Realizacja ulg i zwolnień w podatku u źródła aktualnie jest zatem jednakowa, niezależnie od wysokości wypłaconych kwot. Po zweryfikowaniu, z zachowaniem należytej staranności czy warunki zwolnienia lub ulgi zostały spełnione, podatnik rozlicza więc...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta