Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

TSUE popiera walkę organów z nadużyciami podatkowymi

23 września 2019 | Podatki i księgowość | Katarzyna Trzópek, 
Maciej Synowicz

Przedsiębiorcy wypłacający dywidendy i odsetki nierezydentom powinni mieć na uwadze, że coraz bardziej restrykcyjne rozumienie pojęcia rzeczywistego właściciela może być stosowane przy ocenie stosowania zwolnień z WHT wynikających z dyrektyw unijnych.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał w tym roku dwa ważne wyroki w sprawach dotyczących zakwestionowania przez duńskie organy podatkowe zwolnienia – wynikającego z dyrektyw unijnych – z podatku u źródła (WHT) dywidend i odsetek wypłacanych na rzecz unijnych holdingów.

26 lutego 2019 r. TSUE rozstrzygnął wątpliwości powstałe na gruncie dyrektywy 90/435/EWG (sprawy o sygn. C-116/16 i C-117/16) oraz dyrektywy 2003/49/WE (sprawy o sygn. C-115/16, C-118/16, C-119/16 i C-299/16). Sprawy dotyczyły podmiotów z Danii, które wypłacały dywidendy i odsetki do spółek holdingowych utworzonych w UE – Luksemburgu, Szwecji i na Cyprze – przez podmioty prawne, głównie fundusze kapitałowe, spoza UE. Spółki duńskie przy płatnościach stosowały zwolnienie z WHT na podstawie ww. dyrektyw UE. Jednak duńskie władze podatkowe uznały, że odbiorcy nie byli rzeczywistymi właścicielami należności, a tylko pośrednikami, gdyż wypłacane środki były przekazywane dalej do funduszy. Ich zdaniem duńscy płatnicy zobowiązani byli pobrać i wpłacić WHT.

Najważniejsze kwestie poruszone przez TSUE w wyrokach to:

∑ pojęcie „właściciel" należności w rozumieniu dyrektyw unijnych;

∑ podstawa prawna dla odmówienia zwolnienia z WHT w sytuacji nadużycia prawa;

∑ elementy konstytutywne nadużycia prawa i rozkład ciężaru dowodu....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11465

Wydanie: 11465

Spis treści

Reklama

Komunikaty+drobne

Nieprzypisane

Zamów abonament