Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

WHT: Najpierw pobór, potem zwrot

23 września 2019 | Podatki i księgowość | Bartosz Głowacki

W odniesieniu do płatności powyżej 2 mln zł płatnik będzie potrącać podatek u źródła według stawki podstawowej. Zastosowanie ulgi lub zwolnienia będzie realizowane później - poprzez odzyskanie zapłaconych kwot.

Od początku 2019 roku, wymóg zachowania należytej staranności przy stosowaniu ulg (obniżonych stawek) i zwolnień w podatku u źródła został wprost zawarty w ustawie.

Wprowadzono też nowy system dla płatności na rzecz jednego podmiotu w ciągu jednego roku podatkowego, jeżeli przekroczą one 2 miliony złotych. Otóż co do zasady w odniesieniu do takich płatności płatnik nie będzie stosował ulg czy zwolnień w podatku u źródła, ale będzie potrącał podatek według stawki podstawowej mającej zastosowanie w konkretnym przypadku. Zastosowanie ulgi czy zwolnienia będzie miało charakter następczy i będzie realizowane w procedurze zwrotu podatku, jaką może wszcząć podatnik – nierezydent, a w szczególnych sytuacjach płatnik (polski podmiot).

Co do zasady, stosowanie systemu poboru i zwrotu (ang. pay and refund) zostało 28 czerwca 2019 r. kolejny raz zawieszone, tym razem do 31 grudnia 2019 r. Tym samym za zawieszone należy uznać stosowanie przepisów o zwrocie podatku pobranego w ramach tego systemu, a więc podatku od wypłat, których łączna wartość przekroczyła w roku podatkowym 2 mln zł.

Realizacja ulg i zwolnień w podatku u źródła aktualnie jest zatem jednakowa, niezależnie od wysokości wypłaconych kwot. Po zweryfikowaniu, z zachowaniem należytej staranności czy warunki zwolnienia lub ulgi zostały spełnione, podatnik rozlicza więc...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11465

Wydanie: 11465

Spis treści

Reklama

Komunikaty+drobne

Nieprzypisane

Zamów abonament