Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rusyfikacja, czyli śmierć

19 października 2019 | Plus Minus | Rusłan Szoszyn
źródło: Rzeczpospolita

Samospalenie filozofa Alberta Razina przypomniało o tragicznej sytuacji małych narodów Federacji Rosyjskiej. 
Polityka Moskwy skazuje ich języki i kulturę na wyginięcie.

Iżewsk jest stolicą Republiki Udmurckiej leżącej we wschodniej, ale jeszcze europejskiej części Federacji Rosyjskiej. W Rosji i poza jej granicami miasto to kojarzy się głównie ze słynnym rosyjskim koncernem zbrojeniowym Kałasznikow, mieszczą się tam siedziba i zakłady produkcyjne marki wykreowanej jeszcze przez Związek Radziecki.

Parlament Udmurcji znajduje się w centrum Iżewska, przy placu 50. Rocznicy Rewolucji Październikowej. To tam nad ranem 10 września tego roku przed kolejnym posiedzeniem zaczęli się gromadzić deputowani i członkowie miejscowego rządu. Pośpiesznie parkując swoje luksusowe samochody i pędząc do drzwi budynku, udawali, że nie widzą stojącego na ich drodze starszego mężczyzny w starannie wyprasowanej białej koszuli i niebieskim swetrze. W rękach trzymał dwa plakaty. Na jednym było napisane: „Czy ja mam ojczyznę?", na drugim mniejszą czcionką: „Jeżeli jutro mój język zapomną, to dzisiaj jestem gotów umrzeć". To fragment wiersza „Język ojczysty" poety Rasula Gamzatowa (Awara, przedstawiciela jednego z najliczniejszych rdzennych narodów Kaukazu).

Żaden z przechodniów się nie zatrzymał. Posiedzenie parlamentu ruszyło, za oknem protestujący samotnie człowiek oblał się benzyną, wyciągnął zapałki i podpalił. Do sieci trafiło 20-sekundowe wideo, dzieło przypadkowego świadka, który, zamiast gasić ogień, nagrał wszystko na komórkę. Płonący...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11488

Wydanie: 11488

Zamów abonament