Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ważne pytania do Konfederacji

19 października 2019 | Plus Minus | Joanna Szczepkowska

Po co głosujemy? Dla przyszłości. Nie ma innego powodu zajmowania sobie czasu na stawianie krzyżyków i wrzucanie kartek do urn. Dlatego najważniejszą grupą, na którą trzeba zwrócić uwagę, jest młodzież. To, jak głosowała, pokazuje, jak widzi swoją przyszłość, a jakiej nie chce. Muszę powiedzieć, że zupełnym zaskoczeniem jest dla mnie niewielki odsetek młodych ludzi głosujących na partię o najbardziej liberalnych ideach – Lewicę. Nie głosowałam na to ugrupowanie, ale jest naprawdę godne zauważenia to, że idea liberalna, która propaguje wolny wybór w wielu sprawach obyczajowych, przestała być atrakcyjna dla wielu młodych ludzi. Wiem, że lepiej o tym szeptać, niż mówić, jeśli się nie chce stracić liberalnych przyjaciół, ale liczby są ponad słowami.

Pamiętam taki artykuł Jacka Żakowskiego, w którym namawiał do słuchania młodzieży, bo tylko ich zdanie się liczy, bo to są całkiem „nowi ludzie". Polemizowałam wtedy z tym tekstem, ale gdyby tak dzisiaj się z nim zgodzić? Liberalne wartości nie trafiły w wyborach do młodych wyborców – Lewica zajęła wśród nich czwarte miejsce, za PiS, KO i Konfederacją. A przecież siłą tej formacji mieli być właśnie młodzi. Jeśli jednak nawet ostro prawicowa Konfederacja cieszy się większą popularnością, to oznaczać może tylko, że duch pokolenia po prostu odleciał do innych wartości niż te liberalne. Takie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11488

Wydanie: 11488

Zamów abonament