Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Putinizm, który przetrwa Putina

19 października 2019 | Plus Minus | Maria Domańska
źródło: Getty Images

Nawet ewentualny kryzys systemu stworzonego przez obecnego prezydenta Rosji nie doprowadzi do trwałego kryzysu rosyjskiego autorytaryzmu. Tym bardziej że zapewne będzie on stopniowo ewoluował w stronę modelu bardziej „miękkiego", 
w którym bezpośrednie represje będą zastępowane technikami manipulacji, np. z wykorzystaniem zaawansowanych technologii.

Muzyk Siergiej Rołdugin (przyjaciel Władimira Putina i ojciec chrzestny jego starszej córki), który oficjalnie nie prowadzi żadnej działalności biznesowej, jest formalnym właścicielem wielu firm w rajach podatkowych. Przez firmy te przepływają miliardy dolarów uzyskanych dzięki kontraktom z rosyjskimi bankami państwowymi oraz podmiotami należącymi do oligarchów. Ich celem jest m.in. wyprowadzanie środków na zagraniczne konta członków najwyższych władz państwowych. Służą one do powiększania ich osobistego majątku bądź do zakupu udziałów w przedsiębiorstwach państwowych. Wiele wskazuje na to, że niejawnym beneficjentem transakcji jest Putin. Część środków jest wydatkowana na cele polityczne niezbędne dla trwania reżimu.

Z kolei rodzina prokuratora generalnego Jurija Czajki od lat bogaci się na zamówieniach państwowych przyznawanych jej członkom w drodze ustawianych przetargów, zarabia też na przejmowaniu dochodowych firm, a zyski inwestuje za granicą. Firmy przejmowane były przy aktywnej pomocy i protekcji ze strony organów ścigania, w tym prokuratorów podlegających Czajce, którzy okazali się powiązani ze strukturami kryminalnymi.

Kreml sprawuje też kontrolę nad legalnym i nielegalnym finansowaniem partii politycznych. Stworzony system umożliwia jawne i niejawne finansowanie „partii władzy", czyli Jednej Rosji, przez prywatny...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11488

Wydanie: 11488

Zamów abonament