Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sędzia powie więcej bez obaw o wyłączenie

14 listopada 2019 | Kadry i Płace | Rafał Krawczyk

Nie można już wyłączyć od orzekania sędziego, który przed wydaniem wyroku wyrazi swój pogląd co do zasadności roszczenia zgłaszanego przez firmę lub pracownika.

Wnioski o wyłączenie sędziów były od lat jednym z podstawowych sposobów na przeprowadzenie skutecznej obstrukcji procesowej. Zmiany przepisów dotyczących wyłączenia sędziów mają zapobiegać takiemu niecnemu wykorzystywaniu przepisów o wyłączeniu, ale nie tylko. Nowy model postępowania sytuuje sędziego na zupełnie innej pozycji niż dotąd. Ma on przestać być bezstronnym obserwatorem sporu pomiędzy stronami. Teraz może wypowiadać się na posiedzeniach i rozprawach w taki sposób, który dotąd groziłby natychmiastowym wnioskiem o jego wyłączenie.

Wniosek o wyłączenie...

Przypomnijmy, że sędzia lub ławnik podlega wyłączeniu z mocy ustawy albo na wniosek. Wyłączenie z mocy ustawy nie budzi takich emocji, jak wyłączenie z powodu zaistnienia okoliczności tego rodzaju, że mogłaby wywołać uzasadnioną wątpliwość co do bezstronności sędziego w danej sprawie (art. 49 § 1 k.p.c.). Wyłączenie z tego powodu następuje na wniosek strony lub na żądanie sędziego. To tego rodzaju wyłączenia dotyczą zmiany wprowadzone od 7 listopada 2019 r.

W dotychczasowych realiach prawnych najlepszym sposobem na zablokowanie rozpoznania sprawy było złożenie wniosku o wyłączenie wszystkich sędziów orzekających w danym sądzie. Po złożeniu takiego wniosku zdarzało się, że akta krążyły po wszystkich wydziałach miesiącami w celu złożenia oświadczeń na temat istnienia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11508

Wydanie: 11508

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament