Niebieska karta pozwala zmienić szefa
Cudzoziemiec, który po upływie dwóch lat wykonywania w Polsce pracy na podstawie niebieskiej karty UE chce podjąć pracę w nowej firmie, nie musi starać się o zezwolenie na pracę.
Legalizacja pracy i pobytu cudzoziemców nastręcza pracodawcom wielu problemów, związanych głównie z długim czasem oczekiwania na wydanie decyzji przez urzędy. Najczęściej składają wnioski o rejestrację oświadczenia o powierzeniu pracy czy o wydanie zezwolenia na pracę, ale także sami cudzoziemcy wnioskują o zezwolenia na pobyt czy na pobyt czasowy i pracę.
Warunki legalności
Aby ustalić, kiedy dany cudzoziemiec będzie mógł rozpocząć pracę u nowego pracodawcy, kluczowa jest nie tyle sama informacja o obowiązującym go okresie wypowiedzenia, co raczej problematyczna kwestia momentu uzyskania odpowiednich dokumentów legalizacyjnych.
Bywa, że do firmy zgłasza się osoba posiadająca niebieską kartę UE wydaną na poprzedniego pracodawcę, wskazując, że jest dostępna na rynku pracy od zaraz. Dla pracodawcy same zapewnienia kandydata nie powinny być jednak wystarczające. Taka możliwość musi wynikać z przepisów prawa. Zagadnienie przejmowania pracowników w oparciu o niebieską kartę UE zawsze zaś budziło sporo wątpliwości.
Wariant dla specjalisty
Zezwolenie na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji (niebieska karta UE) wydawane jest na podstawie art. 127 i następnych ustawy z 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (tekst jedn. DzU z 2018 r. poz. 2094...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta