Resort chwiejnego skarbu
Właśnie wykuwa się kształt nowego resortu nadzoru właścicielskiego nad spółkami z udziałem Skarbu Państwa. Uda się zwiększyć ich wartość?
Giełdowe firmy kontrolowane przez Skarb Państwa są obecnie wyceniane łącznie na niemal 227 mld zł – wynika z szacunków „Rzeczpospolitej". Z jednej strony to o prawie 8 proc. więcej niż cztery lata temu. Z drugiej natomiast większość firm w tej grupie mocno potaniała, a statystykę ratuje raptem kilka podmiotów: Lotos, PKN Orlen, PKO BP czy KGHM.
Wątpliwe efekty synergii
Wiele wskazuje na to, że w najbliższych latach spółki z udziałem Skarbu Państwa czekają dalsze zmiany w akcjonariacie. Wicepremier Jacek Sasin, który ma kierować ministerstwem nadzoru właścicielskiego, zasygnalizował w środę w Polskim Radiu 24, że nowy resort będzie nie tylko nadzorował mienie Skarbu Państwa, lecz także inicjował wspólne działania spółek „na rzecz przyspieszonego rozwoju". Szczegółów nie podał, ale zastrzegł, że nie będzie powrotu do modelu realizowanego przez poprzedni resort Skarbu Państwa.
– On wprost wyrastał z resortu przekształceń własnościowych, czyli miał za główne zadanie prywatyzowanie, pozbywanie się majątku przez państwo – powiedział Sasin. Poinformował, że obecna filozofia zakłada „zebranie tego wszystkiego, co jeszcze państwu po tych latach grabieży zostało, ale też odzyskiwanie firm, które zostały...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta