Prawa autorskie w startupach
Większość innowacyjnych przedsięwzięć w dużej mierze opiera się na własności intelektualnej. Na co trzeba uważać?
Aż połowa młodych firm w Polsce twierdzi, że ich produkt jest nowością w skali globalnej, reszta zaś – że ulepsza istniejące rozwiązania – wynika z raportu Fundacji Startup Poland.
W startupach pierwszym krokiem do sukcesu jest właśnie pomysł. To cenny zasób przedsięwzięcia – dlatego trzeba o niego dbać i uporządkować wszystkie zagadnienia związane z prawami autorskimi. Prawa te dzielą się na dwa typy: osobiste i majątkowe. Te pierwsze są niezbywalne. Przysługują autorowi dzieła i obejmują takie kwestie, jak prawo do podpisywania utworu czy nadzoru nad sposobem korzystania z niego. Natomiast prawa autorskie majątkowe wiążą się z uzyskiwaniem korzyści z racji rozporządzania utworem.
Bez umowy ani rusz
– To właśnie prawa autorskie majątkowe są dla startupów istotne, gdyż często to właśnie dzięki nim dany projekt generuje przychody. W związku z tym kluczowe jest, żeby w sposób prawidłowy przenieść te prawa na przedsiębiorstwo (np. spółkę), w ramach którego realizuje się projekt lub żeby udzielić odpowiednich licencji – radzi Michał...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta