Kuriozum o „męczennikach”
Opracowanie przygotowane przez międzynarodowy zespół historyków o formacji Waffen-SS było jedną z najbardziej oczekiwanych książek historycznych 2019 roku. Jego lektura pozostawia jednak zbyt wiele wątpliwości.
Można odnieść wrażenie, że sygnujący ją swymi nazwiskami Jochen Boehler, Robert Gerwarth i Jacek Młynarczyk nie zapanowali nad materiałem, na który składa się kilkadziesiąt tekstów różnych autorów. Artykuły opisujące poszczególne „narodowe" dywizje SS z jednej strony przeładowane są informacjami, np. o policyjnych formacjach pomocniczych kolaborujących z Niemcami czy folksdojczach, z drugiej prześlizgują się nad tematami najtrudniejszymi – dotyczącymi popełnionych przez tych żołnierzy zbrodni.
Nie można przejść do porządku nad stwierdzeniami pewnego ukraińskiego historyka opisującego Ochotniczą 14. Dywizję Grenadierów Waffen-SS „Galicja", że nie była to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta