Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trochę inny Grek

23 listopada 2019 | Plus Minus | Krzysztof Rawa
Stefanos Tsitsipas  po największym triumfie  w karierze, z pucharem  za zwycięstwo w ATP Masters, 17 listopada 2019 r.
źródło: Glyn KIRK/AFP
Stefanos Tsitsipas po największym triumfie w karierze, z pucharem za zwycięstwo w ATP Masters, 17 listopada 2019 r.

Mogą nastać greckie rządy na korcie. Turniej mistrzów w Londynie wygrał Stefanos Tsitsipas, 21-letni chłopak z Aten.

Było to prawie pięć lat temu na Krecie, dokładniej – na plaży koło Heronissos. Szesnastoletni Stefanos uczestniczył w turnieju z cyklu ITF Futures w pobliskim Heraklionie, właśnie miał dzień przerwy, więc pojechał z kolegą popływać w Morzu Egejskim.

Nawet nie zauważyli, kiedy przyjemna kąpiel zamieniła się horror. Fale przypływu i prądy morskie spowodowały, że obaj chłopcy nagle zdali sobie sprawę, że nie mają siły wrócić na oddalony o niespełna 50 metrów brzeg. Przed utonięciem uratował ich tata Stefanosa – Apostolos. Zobaczył, co się dzieje, rzucił się do wody, najpierw wyciągnął na pobliską skałę syna, potem popłynął po kolegę i też dał radę.

– Fale zalewały nas co dwie–trzy sekundy. Pierwszy raz poczułem, co znaczy być na granicy życia i śmierci. Dzieliły mnie od niej chwile – mówił nieraz Stefanos. Nawet po kilku latach to wspomnienie nie zbladło. Przywołuje je podczas konferencji prasowych, by dodać, że ta krótka, ale mocna lekcja dała mu wiele i zasadniczo zmieniła podejście do wszystkiego, także do sportu.

– Kiedy radzisz sobie z taką sytuacją i udaje ci się przetrwać, twój mózg działa potem inaczej. Bardziej doceniasz to, co masz. Przez to stałem się zdecydowanie bardziej zdyscyplinowany i jednocześnie bardziej zrelaksowany na korcie. To, z czym się zmierzyłem w Morzu Egejskim, było po wielekroć trudniejsze niż cokolwiek innego – mówił dziennikarzowi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11516

Wydanie: 11516

Zamów abonament