Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

OK, dziadku, pora się ogarnąć

28 grudnia 2019 | Plus Minus | Michał Płociński
źródło: EAST NEWS
autor zdjęcia: Mirosław Owczarek
źródło: Rzeczpospolita

Dziś walczą ze sobą dwa pokolenia, z których starsze wzywa do korzystania z życia, a młodsze do wyrzeczeń. – Po raz pierwszy to młodzież uważa się za bardziej rozsądną, odpowiedzialną i surową niż starsze pokolenie. To bardzo ciekawe widowisko – zauważa filozof Dariusz Gawin.

Młodzież ćpa, zamiast bronić demokracji – do takiego wniosku doszła prof. Magdalena Środa. Młodzi zawiedli zaufanie jej pokolenia, nie pojawiając się licznie na grudniowych demonstracjach w obronie wolnych sądów. Co ma ćpanie do protestów? Opozycyjne demonstracje zbiegły się w czasie z ogólnonarodową debatą o utworze „Patointeligencja" rapera Maty, syna znanego prawnika prof. Marcina Matczaka. Wizja odurzonej narkotykami, bezideowej młodzieży z dobrych domów była zbyt kusząca, by nie skorzystać z niej dla wyjaśnienia wysokiej średniej wieku na wiecach poparcia dla sędziów.

Do tego wielu młodych, i to raczej dalekich od PiS, znowu podśmiewało się w sieci z „emeryckich spędów", na których miało chodzić wcale nie o jakieś wolne sądy, ale wyłącznie o lukrowanie dziedzictwa transformacji. Nic zaś tak nie wyprowadza z równowagi ludzi z pokolenia Solidarności, jak podważanie ich wysiłku i sukcesu. Za to młodzież oczekuje dziś nowej narracji i nowych punktów odniesienia. I tak wkraczamy w rok 2020 z rozkręcającą się generacyjną wojną, która rozmydla prosty podział polityczny na PiS i anty-PiS. Ale czy tworzy nowy?

Ci, którym się udało

Symbolem politycznego starcia młodych ze starymi stał się zwrot „OK Boomer". Baby boomers to pokolenie powojennego wyżu demograficznego, dorastającego w latach 50. i 60. – Na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11544

Wydanie: 11544

Zamów abonament