Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Święty od nerwicy

28 grudnia 2019 | Plus Minus | Małgorzata Piwowar
źródło: materiały prasowe

Żył niespełna 54 lata, ale już za życia stał się legendą. „Poznawanie Kępińskiego" Anny Matei to rekonstrukcja biografii słynnego psychiatry. Z nadzieją, że same fakty wystarczą, autorka zwierza się już na początku: „Może wystarczy napisać, jaki był naprawdę?". To jednak za mało.

Wielu autorów biografii ma bowiem podobne założenie, ale pokazuje ono bezradność w ustaleniu, z jakiego powodu daną biografię piszą. Tak też jest w przypadku biografii Antoniego Kępińskiego, wedle Wikipedii „lekarza, naukowca, humanisty i filozofa". Jego nazwisko jest dobrze znane poza zamkniętym lekarskim światem, a fenomen czytelniczy niepodważalny, choć za jego życia ukazała się zaledwie jedna jego książka, „Psychopatologia nerwic" – na początku 1972 r., kiedy już był śmiertelnie chory.

Urodził się w 1918 r., wychowywał się w Krakowie, w rodzinie mieszczańskiej, w której nazywany był „Migdałkiem", a jego starsza siostra Łucja – „Rodzynką". On sam do rodziców zwracał się całe życie: „mamusiu",...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 11544

Wydanie: 11544

Zamów abonament