Zasiłki chronione wyższą kwotą wolną od potrąceń
Od 1 marca 2020 r. obowiązują nowe kwoty wyłączone od potrąceń z zasiłków z ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego. Przy egzekwowaniu alimentów chroniona jest kwota 532,61 zł, a przy egzekucji świadczeń niealimentacyjnych – 878,81 zł. Mariusz Pigulski specjalista ds. kadr i płac
Nierzadko pracodawcy na żądanie organu egzekucyjnego muszą realizować określone potrącenia ze świadczenia rehabilitacyjnego albo zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego, takich jak zasiłek chorobowy, macierzyński, opiekuńczy czy wyrównawczy. Czyniąc to, mają obowiązek – tak jak w przypadku wynagrodzenia za pracę – przestrzegać reguł zawartych przede wszystkim w przepisach ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn. DzU z 2020 r., poz. 53 ze zm.; dalej: ustawa emerytalna). Najistotniejsze z nich dotyczą:
- maksymalnej dopuszczalnej wysokości potrącenia, którą stanowi odpowiedni procent kwoty świadczenia brutto, oraz
- kwoty wolnej od potrąceń, wyznaczającej część świadczenia niepodlegającą egzekucji.
Górny limit
Na mocy art. 139 ust. 1 ustawy emerytalnej, z przysługujących zatrudnionemu świadczeń chorobowych – po odliczeniu zaliczki i innych należności z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych – można potrącić m.in.:
- kwoty nienależnie pobranych świadczeń z tytułu ubezpieczeń społecznych wraz z odsetkami za zwłokę w ich spłacie,
- sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie należności alimentacyjnych,
- należności alimentacyjne potrącane na wniosek wierzyciela na podstawie przedłożonego przez niego tytułu wykonawczego (w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta