Ile na listy, kiedy granice obwodów
Komitetom powołanym przez kandydatów na prezydenta upływają terminy na zebranie podpisów i ich rejestrację.
Przed nami wybory prezydenckie. Wybierzemy osobę, która czuwać będzie nad przestrzeganiem konstytucji, stać na straży suwerenności i bezpieczeństwa państwa oraz nienaruszalności i niepodzielności terytorium RP.
Realizując misję upowszechniania wiedzy o Polsce oraz mechanizmach regulujących jej życie społeczne, polityczne i gospodarcze, Inicjatywa Edukacji Obywatelskiej, przy wsparciu partnerów, w tym Związku Powiatów Polskich, przygotowała kolejny, czwarty już „Słowniczek wyborczy".
Autorką publikacji jest radca prawny Beata Tokaj, a recenzentem oraz konsultantem merytorycznym profesor Hubert Izdebski.
Prezydent RP
Kompetencje, prawa i obowiązki prezydenta RP
Zgodnie z artykułem 126 konstytucji prezydent RP – jako najwyższy przedstawiciel Rzeczypospolitej Polskiej oraz gwarant ciągłości władzy państwowej – czuwa nad przestrzeganiem konstytucji, stoi na straży suwerenności i bezpieczeństwa państwa oraz nienaruszalności i niepodzielności terytorium RP.
Zgodnie z art. 133 konstytucji prezydent RP reprezentuje państwo w stosunkach międzynarodowych. Do jego uprawnień należy m.in.:
– ratyfikacja i wypowiadanie umów międzynarodowych, o czym zawiadamia Sejm i Senat,
– mianowanie i odwoływanie przedstawicieli RP w innych państwach i przy organizacjach międzynarodowych,
– przyjmowanie listów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta