Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polisa pomoże, gdy kot zniszczy kanapę sąsiada

12 marca 2020 | Moje pieniądze
Polisa OC chroni nas przed finansowymi roszczeniami osób trzecich, którym nieumyślnie wyrządzimy szkodę
źródło: AdobeStock
Polisa OC chroni nas przed finansowymi roszczeniami osób trzecich, którym nieumyślnie wyrządzimy szkodę

Spacerująca z dzieckiem matka zarysowała wózkiem zaparkowany samochód. Upuszczony kamień dekoracyjny z tarasu ósmego piętra stłukł szybę w zadaszeniu patio. W takich sytuacjach przyda się ubezpieczenie OC w życiu prywatnym. Regina Skibińska

Polisa OC kojarzy się głównie z samochodem. Tymczasem ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej przydaje się w każdej sytuacji, kiedy odpowiadamy za szkodę, którą komuś wyrządziliśmy. A ze szkodami jest tak, że nawet gdy wydaje się nam, że jesteśmy bardzo ostrożni, to zawsze może dojść do sytuacji, której nie przewidzimy.

– OC w życiu prywatnym działa na podobnej zasadzie jak OC posiadacza pojazdu chroni nas przed finansowymi roszczeniami osób trzecich, którym nieumyślnie wyrządzimy szkodę – wyjaśnia Jakub Nowiński, członek zarządu w multiagencji Superpolisa Ubezpieczenia.

Zakresem ubezpieczenia objęte są szkody wyrządzone w związku z wykonywaniem czynności życia prywatnego niezwiązanych z pracą zawodową. Ubezpieczyciel odpowiada zarówno za szkody rzeczowe, jak i osobowe, do naprawienia których ubezpieczony zobowiązany jest w myśl przepisów prawa. W przypadku szkód osobowych w grę wchodzą nie tylko bieżące wydatki ponoszone przez poszkodowanego w celu powrotu do zdrowia. Oprócz jednorazowego odszkodowania roszczenia obejmują również renty – wypłacane cyklicznie w dłuższej perspektywie, jeżeli na skutek wypadku poszkodowany w wyniku obrażeń doznanych w wypadku utracił całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej.

Nieostrożność i gapiostwo

Dużo szkód powstaje dlatego, że skupiając się na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11606

Wydanie: 11606

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament