Praca za Odrą na polskiej umowie z niemiecką płacą minimalną
Zatrudnienie na podstawie polskiej umowy o pracę nie zwalnia z obowiązku zapłaty niemieckiej płacy minimalnej, jeśli pracownik wykonuje pracę na terenie Niemiec.
Często zdarza się, że pracodawcy, zwłaszcza przygraniczni, zatrudniają polskich pracowników, którzy wykonują pracę nie tylko w Polsce, ale również na terenie Niemiec. Przez kilka dni w tygodniu pracownik wykonuje pracę w Polsce, a przez kilka dni po drugiej stronie Odry.
Fakt, że pracodawca ma siedzibę w Polsce i strony podpisują umowę w tym kraju, nie zwalnia go z przestrzegania obcego porządku prawnego, jeśli zatrudniony wykonuje obowiązki pracownicze zagranicą. W takiej sytuacji firma zatrudniająca pracownika zagranicą musi przestrzegać przepisów obu państw. Ich ignorowanie może wiązać się z dotkliwymi karami finansowymi.
Dwa miejsca pracy
Jeżeli pracę określoną w umowie o pracę pracownik regularnie świadczy za granicą, z pewnością nie mamy do czynienia z podróżą służbową. Podróż służbowa charakteryzuje się bowiem incydentalnością, nietypowością. Celem podróży służbowej jest wykonanie konkretnego zadania i powrót do kraju. To zadanie powinno odróżniać się od typowych zadań wykonywanych na co dzień w ramach umowy o pracę. Regularne wykonywanie zagranicą zadań wchodzących w zakres zwykłych obowiązków pracownika nie spełnia zatem kryteriów przebywania w podróży służbowej.
Pracownik wykonujący taką samą pracę rotacyjnie przez kilka dni nad Wisłą i przez kilka kolejnych dni...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta