Nie każda emerytura z wcześniejszą ochroną
Ochrona przedemerytalna nie przysługuje pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż cztery lata do uzyskania prawa do wcześniejszej emerytury.
Zgodnie z art. 39 kodeksu pracy, pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż cztery lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku. W tej regulacji można wyróżnić dwie zasadnicze przesłanki objęcia pracownika ochroną przedemerytalną:
- pracownikowi brakuje nie więcej niż cztery lata do osiągnięcia wieku emerytalnego,
- okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem wieku emerytalnego.
Polskie orzecznictwo stoi na stanowisku, że główna funkcja art. 39 k.p. sprowadza się do wywołania sytuacji, w której pracownik będzie mógł uzyskać uprawnienia emerytalne bez potrzeby poszukiwania zatrudnienia u innego (nowego) pracodawcy, jeśli kontynuowanie zatrudnienia u aktualnego pracodawcy pozwoli mu na osiągnięcie wieku emerytalnego i uzyskanie uprawnień emerytalnych po ziszczeniu się warunków określonych w przepisach emerytalnych (zob. postanowienie Sądu Najwyższego z 5 lipca 2018 r., II PK 207/17).
Różne świadczenia...
Literalna interpretacja tego artykułu nie budzi większych wątpliwości. Ustawodawca przewidział jednak nie jedną, lecz kilka rodzajów emerytur, z których każda charakteryzuje się odmiennymi uwarunkowaniami zmierzającymi do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta