Wirus groźny dla zakładów karnych
Dobrze zaprojektowany areszt domowy może być nie tylko odpowiedzią na epidemię, ale trwałą instytucją.
Epidemia wirusa SARS-CoV-2 i związane z nią ograniczenia działań wymiaru sprawiedliwości postawiły w szczególnie trudnej sytuacji osoby pozbawione wolności i pokrzywdzone przestępstwem, w szczególności przemocy domowej. Bezpieczeństwo obu grup może poprawić środek zapobiegawczy w postaci zakazu opuszczania lokalu zwany potocznie (i nieco myląco) aresztem domowym. Niestety zniknął on z pierwotnej wersji projektu tarczy antykryzysowej. Mimo niedoskonałości, wiele okoliczności przemawia za pilnym wprowadzeniem go do kodeksu postępowania karnego.
W pierwszej fali reakcji na ogłoszony przez ministra zdrowia stan zagrożenia epidemicznego prezesi sądów wydali zarządzenia, w których określili, które sprawy będą traktowane jako pilne i rozpoznawane bez zbędnej zwłoki. Znalazły się wśród nich sprawy o stosowanie tymczasowego aresztowania, ponieważ sądy odwoływały się do rozporządzenia ministra sprawiedliwości z 18 czerwca 2019 r., w którym w § 2 pkt. 5 wymienione zostały sprawy, które należy traktować jako pilne.
Pilne z obawy o zdrowie
Szybko okazało się jednak, że praktyka sądów nie była jednolita. Otrzymaliśmy w Fundacji Court Watch Polska informację, że w Sądzie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta