Nie ma obowiązku, tylko możliwość odstąpienia od dochodzenia należności
Organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego może – w drodze uchwały – postanowić o odstąpieniu od dochodzenia należności o charakterze cywilnoprawnym od podmiotów, których płynność finansowa uległa pogorszeniu z powodu COVID-19.
- Jesteśmy miastem na prawach powiatu. Podobno tarcza antykryzysowa wprowadziła możliwość odstąpienia od dochodzenia należności cywilnoprawnych jednostek samorządu terytorialnego. Czy ta możliwość dotyczy wszystkich nieruchomości położonych na terenie miasta – w tym nieruchomości Skarbu Państwa, którymi gospodaruje starosta? Przepisy o odstąpieniu od dochodzenia tego typu należności są rozproszone w kilku ustawach, stąd wątpliwości. Chcemy pomóc lokalnym firmom i odstąpić na kilka miesięcy od ich poboru.
Opisane zobowiązania mają charakter cywilnoprawny. Chodzi więc zapewne o należności wynikające z umów dzierżawy czy najmu, w oparciu o które to umowy gmina oddała nieruchomości do użytkowania przedsiębiorcom. Dla przypomnienia, zgodnie z art. 659 § 1 Kodeksu cywilnego (k.c.), przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz. Bliźniacze rozwiązanie legislacyjne dotyczy umowy dzierżawy. Zgodnie bowiem z art. 693 § 1 k.c. –przez umowę dzierżawy wydzierżawiający zobowiązuje się oddać dzierżawcy rzecz do używania i pobierania pożytków przez czas...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta