Postać elektroniczna oferty a forma elektroniczna pełnomocnictwa
Skan z własnoręcznym podpisem opatrzony podpisem elektronicznym kwalifikowanym stanowi ofertę sporządzoną elektronicznie. Nie jest tak jednak w odniesieniu do pełnomocnictwa – uznała Krajowa Izba Odwoławcza.
W postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego na roboty budowlane prowadzonym w trybie przetargu nieograniczonego złożone zostało odwołanie na czynność wyboru najkorzystniejszej oferty oraz zaniechanie odrzucenia oferty, która została wybrana jako najkorzystniejsza. Jak wskazywał odwołujący, zwycięski wykonawca złożył skan oferty uprzednio przygotowanej w postaci papierowej. Skan obejmował podpis własnoręczny pełnomocnika wykonawcy, adnotacje o liczbie stron oraz pieczęć firmową wykonawcy. Tenże skan został opatrzony podpisem elektronicznym. Tymczasem zamawiający wyraźnie wskazał, iż nie dopuszcza złożenia skanu oferty opatrzonej kwalifikowanym podpisem elektronicznym.
Zarzuty odwołania
Zgodnie ze stanowiskiem odwołującego, najkorzystniejsza oferta w istocie nie była oryginalną ofertą, a „elektroniczną kopią oferty". Opatrzenie skanu kwalifikowanym podpisem elektronicznym należy traktować bowiem wyłącznie jako poświadczenie elektronicznej kopii dokumentu za zgodność z oryginałem. Na potwierdzenie swoich twierdzeń odwołujący przywołał przede wszystkim wyroki Izby w sprawach o sygn. akt KIO 2426/18 oraz KIO 2611/18. Ponadto podniósł on odrębny...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta