Skutki w zakresie VAT umowy pożyczki udzielonej przez gminę
Obowiązek gminy wypełniania zadań z zakresu ochrony zdrowia nie jest jednoznaczny z automatycznym wyłączeniem odpłatnego udzielenia pożyczki utworzonemu przez nią podmiotowi leczniczemu z zakresu podatku VAT – uznał organ skarbowy.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (dyrektor KIS) w interpretacji z 25 lutego 2020 r. (sygn. 0111-KDIB3-1.4012.872. 2019.2.IK) rozstrzygnął wątpliwości dotyczące opodatkowania podatkiem od towarów i usług opłaty manipulacyjnej oraz odsetek karnych zastrzeżonych w umowie pożyczki.
Wniosek w omawianej sprawie złożyła gmina (wnioskodawca), posiadająca status czynnego podatnika VAT. W ramach realizacji zadań własnych, gmina udzieliła pożyczki utworzonemu przez siebie podmiotowi leczniczemu o statusie samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej (SPZOZ), w celu zapewnienia jego płynności finansowej, a tym samym dalszego funkcjonowania podmiotu realizującego zadania publiczne z zakresu opieki zdrowotnej. Środki publiczne na udzielenie pożyczki zostały zabezpieczone w oparciu o uchwałę rady miasta.
W umowie pożyczki zastrzeżono, że oprócz spłaty pożyczki, pożyczkobiorca ma obowiązek uiszczenia jednorazowo opłaty manipulacyjnej stanowiącą 2 proc. nominalnej wartości...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta