Wszystkie światła na adwokata prezydenta
Prawnicze zasady etyczne w Polsce i USA są podobne: zawsze trzeba rozważyć, czy twittowanie w imieniu klienta i prowadzenie mu konferencji działa na korzyść jego czy naszą, i tym się kierować.
Właściwie dlaczego chcecie panowie dzielić się z polskimi czytelnikami swymi doświadczeniami w dziedzinie postępowań o impeachment?
Joshua Berman (adwokat, były prokurator federalny): Obaj z Glenem byliśmy prokuratorami federalnymi i obrońcami w rządowych postępowaniach karnych w sprawach korupcji. Nasze doświadczenia pochodzą więc z obu stron sporów sądowych i myślimy, że to może być ciekawe. Spędziliśmy wiele czasu jako oskarżyciele w sprawach korupcyjnych z polityką w tle. Glen był jednym z pełnomocników prezydenta Billa Clintona w postępowaniu w sprawie jego impeachmentu. Reprezentujemy klientów w procesie Muellera, który doprowadził do procedury impeachmentu prezydenta Donalda Trumpa w związku z podejrzeniami o udział Rosji w jego wyborze.
To jakaś sugestia dla naszego kraju? Czy powinniśmy się zmierzyć z poważnymi procesami o korupcję lub impeachmentem?
Glen Donath (adwokat, były prawnik prezydenta Billa Clintona): Nie jestem pewien, czy mamy prawo oceniać krajowy klimat polityczny. Każda konstytucyjna demokracja, która wyłoniła politycznych liderów, sama musi się mierzyć z tą zasadniczą kwestią: czy i kiedy trzeba odsunąć od władzy przywódcę wybranego demokratycznymi metodami i czy są powody, by robić to przed terminem. W niektórych krajach robi się to drogą wotum nieufności wobec...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta