Koronawirus może wpłynąć na rezydencję podatkową
Epidemia COVID-19 utrudniła wszystkim przemieszczanie się. Pozostawanie za granicą przez dłuższy czas może doprowadzić do zmiany ośrodka interesów życiowych i konieczności rozliczenia podatku w innym kraju.
Epidemia koronawirusa niesie za sobą rozmaite, często nieoczekiwane, skutki prawne i podatkowe. Jednym z nich może być wpływ kwarantanny na rezydencję podatkową osób fizycznych i tym samym na obowiązek zapłacenia podatku w danym kraju. W celu ustalenia rezydencji podatkowej, bada się między innymi gdzie znajduje się centrum interesów życiowych podatnika, czy przez jaki okres przebywał w danym kraju.
Co wynika z umów międzynarodowych
Większość zawartych przez Polskę umów o unikaniu podwójnego opodatkowania opiera się na Konwencji Modelowej OECD w sprawie podatku od dochodu i majątku. Artykuł 4 Konwencji wskazuje, że osobą fizyczną mającą miejsce zamieszkania w umawiającym się państwie jest osoba, która zgodnie z prawem tego państwa podlega tam opodatkowaniu z uwagi na jej miejsce zamieszkania, miejsce stałego pobytu albo inne kryterium o podobnym charakterze. Określenie to nie obejmuje jednak osób, które podlegają opodatkowaniu w tym państwie tylko w zakresie dochodu osiąganego ze źródeł w tym państwie lub z tytułu majątku położonego w tym państwie.
A zatem również umowy międzynarodowe odwołują się do przepisów krajowych i wskazanych kryteriów ustalania miejsca zamieszkania. Umowy rozstrzygają także sytuacje, gdy zgodnie z prawem wewnętrznym dwóch państw osoba fizyczna ma...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta