Wartość otrzymanego nieodpłatnie poręczenia dolicza się do przychodów
Zdaniem dyrektora KIS, przychód z nieodpłatnych świadczeń nie jest ceną transferową ustaloną na warunkach jakie uzgodniłyby między sobą podmioty niepowiązane.
Obowiązujące od 1 stycznia 2019 r. znowelizowane przepisy w zakresie cen transferowych, poza zmianą zawartości elementów obowiązkowych dokumentacji cen transferowych, analiz porównawczych oraz dokumentacji grupowej master file, nałożyły na podatników nowe obowiązki raportowania. W szczególności zastąpiono deklarację CIT-TP nowym formularzem: TPR-C, a dodatkowo rozszerzono zakres oświadczenia o sporządzeniu lokalnej dokumentacji cen transferowych.
Na podstawie aktualnego brzmienia art. 11m ustawy o CIT, podatnicy – a dokładniej osoby pełniące funkcję kierownika jednostki w rozumieniu ustawy o rachunkowości – powinny złożyć oświadczenie, że posiadają lokalną dokumentację cen transferowych, a ceny transferowe w transakcjach kontrolowanych objętych lokalną dokumentacją cen transferowych są ustalane na warunkach, jakie ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane. Niezłożenie tego oświadczenia w terminie (tj. do końca dziewiątego miesiąca po zakończeniu roku obrotowego), złożenie go po terminie lub poświadczenie w nim informacji niezgodnej ze stanem rzeczywistym, podlega sankcjom karnym skarbowym.
Zbliżający się dla większości spółek termin złożenia po raz pierwszy takiego rozszerzonego oświadczenia zmusza podatników do składania wniosków o wydanie interpretacji indywidualnych dotyczących stosowania przepisów podatkowych w tym zakresie....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta