Spółka zależna to nie zawsze stałe miejsce prowadzenia działalności
Usługodawca nie ma obowiązku podejmowania szeroko zakrojonych działań mających na celu zweryfikowanie czy jego zagraniczni kontrahenci prowadzą w Polsce stałą działalność.
Tak wynika z wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 7 maja 2020 r. w polskiej sprawie C-547/18 Dong Yang Electronics sp. z o.o.
Stan faktyczny
Sprawa dotyczyła spółki Dong Yang Electronics sp. z o.o. (DY) z siedzibą w Polsce świadczącej usługi montażu podzespołów dla kontrahenta LG Display Co. Ltd. (LG Korea) z siedzibą w Korei Południowej na powierzonym przez niego materiale. Materiały te były wydawane DY przez LG Display Polska sp. z o.o. (LG Polska Produkcja), która jest spółką zależną od LG Korea. Następnie LG Polska Produkcja odbierała zmontowane towary, gdyż na podstawie umowy z koreańską spółką dominującą wykonywała na jej rzecz usługi dalszego montażu komponentów, składowania i logistyki gotowych produktów LG Korea.
DY uzyskał od LG Korea oświadczenie, że spółka ta nie posiada na terytorium Polski stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej i traktował usługi świadczone na rzecz spółki koreańskiej jako niepodlegające opodatkowaniu VAT w Polsce. W myśl bowiem zasady ogólnej, miejscem świadczenia usług na rzecz podatnika jest państwo siedziby nabywcy.
W ocenie polskiego organu podatkowego, DY powinien wystawić faktury z polskim VAT, ponieważ spółka koreańska wykorzystywała polską...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta