Mimo epidemii nie złagodzono sankcji w VAT
Aby uniknąć konieczności płacenia fiskusowi dodatkowych kwot za popełnione przewinienia, należy przeznaczyć dodatkowe środki i czas pracowników na weryfikację rozliczeń. W obecnej sytuacji może to być bardzo utrudnione.
Uszczelniając system VAT w Polsce, ustawodawca wprowadził kilka lat temu tzw. sankcję VAT, która ma „zachęcać" podatników do prawidłowego rozliczania tego podatku. Aby uniknąć sankcji, należy być szczególnie uważnym, co wiąże się z dodatkowymi obowiązkami i nakładem pracy. Pomimo utrudnionej sytuacji spowodowanej pandemią koronawirusa, przepisy sankcyjne nie zostały złagodzone czy wręcz zawieszone, co oznacza, że brak czujności może także w okresie pandemii skończyć się dodatkowym zobowiązaniem podatkowym.
Ile i za co
Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług podatnikowi grozi sankcja w wysokości 30 proc. kwoty niezapłaconego podatku, ale także 30 proc. zawyżonej kwoty podatku, o której zwrot podatnik wnioskuje, zwróconego podatku, czy wreszcie błędnie wykazanej nadwyżki podatku naliczonego przeniesionej na następne okresy rozliczeniowe.
Katalog przewinień podatnika jest na tyle szeroki, że można w zasadzie przyjąć, iż niezależnie od trybu, w którym dochodzi do błędnego wykazania rozliczeń w VAT, fiskus ma prawo ustalić dodatkowe zobowiązanie podatkowe. Warto dodać, że także niezłożenie deklaracji VAT przy jednoczesnym braku zapłaty podatku może prowadzić do wymierzenia sankcji.
W jakich sytuacjach w praktyce może dojść do omawianych uchybień? Otóż, wyżej wskazane sytuacje mogą mieć przykładowo miejsce w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta