Juanem, piórem i mieczem
Odbudować gospodarkę, wzmocnić armię i ujarzmić Hongkong. Państwo Środka powraca do życia po zarazie.
Wielka Hala Ludowa na największym na świecie placu Tiananmen w Pekinie w tym roku szczególnie przyciąga uwagę świata. Gdy państwa Zachodu powoli odmrażają gospodarkę, Chiny odmroziły życie polityczne.
Prawie 3 tys. delegatów Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych (OZPL) oraz ponad 2 tys. doradców z Ludowej Politycznej Konferencji Konsultatywnej Chin (organ doradczy władz) zebrało się w piątek w Hali Ludowej na coroczną sesję. Pandemia opóźniła ją o ponad dwa miesiące. W maseczkach, ale już bez społecznego dystansu, deputowani wypełnili największą salę. Obrady skrócono, sesja potrwa nie dziesięć dni, a jedynie tydzień. Wszystko odbywa się w trybie przyśpieszonym, ponieważ, jak mówią w Pekinie, przyśpieszonych działań wymaga gospodarka.
Formalnie OZPL jest najwyższym organem władzy w Państwie Środka. Zatwierdza plan rozwoju socjalno-gospodarczego, projekt budżetu, wydatki wojskowe i nowe akty prawne. W rzeczywistości chiński „parlament" jedynie aprobuje decyzje Komunistycznej Partii Chin (KPCh).
Miliony bez pracy
Jedno z najważniejszych wydarzeń politycznych w kraju odbywa się w tym roku praktycznie bez udziału mediów, konferencje prasowe przeniesiono do sieci. Jedna z nich odbyła się w piątek, gdy, jak podaje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta