Dumni, że ze wsi
MICHAŁ PŁOCIŃSKI Koronawirusowy kryzys pokazał, że mniejsze zaludnienie, rozproszone osadnictwo i lepszy klimat mają swoje zalety. Mieszkańcy wsi są coraz bardziej zadowoleni ze swojego stylu życia i z miejsca zamieszkania.
W 2018 roku liczba ludności Polski zmniejszyła się o 26 tys. Jeśli bliżej przyjrzeć się statystykom, w miastach ubyło 26,5 tys. osób, a na wsi przybyło 0,5 tys. To niewielkie liczby przy ogóle mieszkańców miast – 23 mln (60 proc. całości), i wsi – 15,3 mln (40 proc.). Czy to oznacza, że chwiejny podział demograficzny na miasto i wieś znalazł względną równowagę i na dłużej zatrzymał się w tym układzie – 60–40? „Trudno oceniać, na ile mamy do czynienia z trwałą stabilizacją struktury demograficznej" – pisze dr Barbara Fedyszak-Radziejowska. „Jednak wyraźny wzrost akceptacji dla »wiejskiego« stylu życia w postawach mieszkańców wsi zdaje się tę stabilizację zapowiadać". A to oznaczałoby koniec tzw. awansu do miasta, a może i wielu stereotypów związanych z logiką kierunku migracji społecznej z zacofanej wsi do nowego, wspaniałego świata miast. Szczególnie że kolejne badania mocno podważają takie stereotypy, jak zapijaczonych chamów czy często przywoływanych w okresie wchodzenia do Unii Europejskich „chłopskich roszczeń".
Największy atut
Tematyce tej stale przygląda się Fundacja na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa, która co dwa lata publikuje raporty o stanie wsi. W najnowszym, „Polska wieś 2020", zmiany tzw. wiejskiego stylu życia dokładnie zanalizowała wspomniana wyżej socjolog dr Fedyszak-Radziejowska, zbierając...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta