Nieważność miejscowego planu, a co z VAT?
Czy sprzedaż niezabudowanej działki podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług? A może jest zwolniona? W zdecydowanej większości przypadków zależy to od istnienia oraz przeznaczenia gruntu w akcie prawa miejscowego.
W razie braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP), o kwalifikacji gruntu decyduje decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu. Natomiast w sytuacji, gdy sprzedawany grunt objęty jest MPZP, o jego opodatkowaniu decyduje przeznaczenie w tym planie. Przeznaczenie gruntu pod zabudowę jest równoznaczne z jego opodatkowaniem, natomiast inne – ze zwolnieniem z VAT (art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT).
Kwalifikacja sprzedaży gruntu na potrzeby VAT jest uzależniona od statusu gruntu przyznanego przez organ inny niż podatkowy, w akcie innym niż decyzja podatkowa lub ustawa podatkowa. Warto się więc zastanowić co będzie w sytuacji, gdy skutki sprzedaży gruntu zostały dokonane na podstawie MPZP uznanego następnie za nieważny.
W zależności od przyczyn
Stwierdzenie nieważności wywołuje skutek taki, jakby akt, którego nieważność stwierdzono, nigdy nie funkcjonował w obrocie prawnym. Czy stwierdzenie nieważności MPZP ma wpływ na inne czynności dokonane na jego podstawie? To zależy od przyczyn, jakie zadecydowały o uznaniu go za nieważny. Tak wynika z orzecznictwa NSA odnoszącego się do decyzji o pozwoleniu na budowę (m.in. wyrok NSA z 5 grudnia 2017 r., II OSK 729/17).
Na ochronę nie zasługują kwalifikacje dokonane na podstawie MPZP, który jest nieważny z powodu:
∑ wprowadzenia do niego przepisów określających...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta