Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Cięcie stóp było nadmierne

10 sierpnia 2020 | Ekonomia i rynek
źródło: materiały prasowe

Bilans efektów obniżki głównej stopy NBP do 0,1 proc. jest negatywny – ocenia prof. Eugeniusz Gatnar, członek RPP. GRZEGORZ SIEMIONCZYK

 

Aktywność w polskiej gospodarce jest wciąż poniżej poziomu sprzed pandemii, tymczasem ostatnie dane sugerują, że ożywienie traci impet. Na to wskazują np. wyniki badań PIE i PFR wśród firm, ale i coraz mniejsze zwyżki wskaźników nastrojów firm i konsumentów. Jak pan ocenia kondycję polskiej gospodarki?

Wydaje mi się, że najgorsze mamy za sobą. Dane, które śledzę, malują raczej optymistyczny obraz. Wskaźnik PMI (miara aktywności w przemyśle, bazuje na ankietach wśród firm – red.) w lipcu wyraźnie wzrósł i po raz pierwszy od dwóch lat jest powyżej 50 pkt. Z kolei z danych Eurostatu wynika, że tak w Polsce, jak i w strefie euro sprzedaż detaliczna była w czerwcu większa niż przed rokiem. To sugeruje, że konsumpcja się odbudowuje. Polacy zaczęli odnajdywać się w nowej rzeczywistości i wrócili do wydatków.

Czy w związku z oczekiwaniami większości ekonomistów, że słabość popytu zdusi inflację wyraźnie poniżej celu NBP (2,5 proc.), są nieuzasadnione?

Obecnie inflacja jest powyżej 3 proc., w pobliżu górnej granicy pasma dopuszczalnych odchyleń od celu inflacyjnego. Perspektywy, że mocno spadnie, są moim zdaniem niewielkie. Owszem, mamy do czynienia z ujemną luką popytową, ale jednocześnie wiemy, że czeka nas dalszy wzrost cen administrowanych. W życie wejdą m.in. opłata mocowa i podatek...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11732

Wydanie: 11732

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament