Nabycie wierzytelności jest opodatkowane VAT
Nabycie na podstawie umowy cesji wierzytelności trudnych, których różnica wartości nominalnej i ceny ich sprzedaży nie odzwierciedla ich rzeczywistej ekonomicznej wartości, jest świadczeniem usług polegających na uwolnieniu cedentów od wykonywania czynności związanych ze ściąganiem długu i od ryzyka jego nieściągnięcia.
Tak wynika z interpretacji indywidualnej dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 30 kwietnia 2020 r. (0111-KDIB3-1.4012.72.2020.5.WN).
Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT, który prowadzi działalność m.in. związaną z obrotem i windykacją wierzytelności. W tym celu zawiera odpłatne umowy cesji wierzytelności, na podstawie których nabywa definitywnie prawo do wierzytelności wraz z ryzykiem związanym z niemożliwością jej ściągnięcia. Z tego tytułu wnioskodawcy nie przysługuje żadne inne wynagrodzenie (premie, prowizje) od cedenta. Umowa nie przewiduje również możliwości zwrotu wierzytelności cedentowi, a ustalona cena nie podlega zmianie w przypadku, gdy okaże się że wierzytelność jest nieściągalna. W stosunku do nabywanych wierzytelności prawdopodobieństwo spłaty jest co do zasady wysokie (co poprzedza odpowiednia kalkulacja dokonywana przez wnioskodawcę przed ich nabyciem), zdarzają się jednak wierzytelności trudne o małym prawdopodobieństwie spłaty, które zazwyczaj nabywane są w „pakiecie" wraz z wierzytelnościami o wysokim prawdopodobieństwie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta