MAP jest sposobem na uniknięcie podwójnego opodatkowania
Kontrole w zakresie cen transferowych często kończą się doszacowaniem. Gdy dojdzie w ten sposób do podwójnego opodatkowania części dochodów, podatnik może domagać się jego eliminacji np. przez wszczęcie specjalnej procedury.
Standardem funkcjonowania międzynarodowych grup kapitałowych jest bieżąca realizacja transakcji wewnątrzgrupowych pomiędzy spółkami powiązanymi mającymi siedzibę w różnych jurysdykcjach podatkowych. Transakcje te są realizowane na podstawie wzajemnie ustalonych zasad, w tym m.in. w zakresie wynagrodzenia.
W przypadku kontroli podatkowej, organy podatkowe danej jurysdykcji mogą zakwestionować stosowane warunki transakcji (w tym zastosowany poziom wynagrodzenia) oraz w efekcie kontroli skorygować dochód jednej ze stron transakcji.
Teoretycznie, w przypadku zwiększenia dochodu do opodatkowania w jednym kraju, powinno nastąpić zmniejszenie dochodu do opodatkowania w drugim kraju. Innymi słowy, przeprowadzenie korekty pierwotnej w jednym kraju powinno znaleźć odzwierciedlenie w dokonaniu korekty odpowiadającej/współzależnej w drugim kraju. Jednak w praktyce nie jest to proces automatyczny. Zdarza się, że raz opodatkowany dochód zostaje ponownie opodatkowany, tj. ma miejsce podwójne opodatkowanie.
Są trzy sposoby postępowania
W takiej sytuacji podatnik ma kilka możliwości ubiegania się o eliminację podwójnego opodatkowania.
Gdy doszacowanie dokonane przez inną jurysdykcję było właściwe, możliwe jest odpowiednie skorygowanie wysokości dochodów. Ustawa DRM z 16 października 2019 r. daje możliwość przeprowadzenia korekty...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta