Lepsze jest wrogiem dobrego
Stanisław Rymar Takie są efekty ulepszania Trybunału Konstytucyjnego.
W grudniu 2010 r. wraz z prof. Piotrem Tuleją i Markiem Zubikiem rozpocząłem kadencję w Trybunale Konstytucyjnym. Nasz wybór odbył się zgodnie z obowiązującą wtedy ustawą o TK. Procedura wyboru była prosta. Nie zawierała ograniczeń związanych z wiekiem. W trakcie posiedzenia komisji sejmowej opiniującej nasze kandydatury, a także później pojawiły się zastrzeżenia do wyboru osoby tuż przed osiągnięciem 70. roku życia, jak również osoby zbyt młodej, by legitymować się „bogatym doświadczeniem". W gronie naukowców dyskutowano też o sposobie na odpolitycznienie wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego.
Zdążyć przed kadencją
Już w następnym roku padła propozycja zmiany przepisów, w szczególności o wyborze sędziów. Projekt nowej ustawy o TK opracowali sędziowie TK w stanie spoczynku, prof. Andrzej Mączyński, Andrzej Zoll, Mirosław Wyrzykowski, Piotr Tuleja, a także merytoryczni pracownicy TK, m.in. Beata Szepietowska i Kamil Zaradkiewicz.
Projekt nie znalazł jednomyślnej akceptacji na Zgromadzeniu Ogólnym Trybunału i w marcu 2013 r., jako propozycja autorów, został przedstawiony przez prezesa TK Prezydentowi RP z sugestią wniesienia go jako projektu prezydenckiego. Prezydent złożył go w Sejmie w lipcu 2013 r. (Być może projektodawcy wychodzili z założenia, że są najlepiej zorientowani, by usprawnić funkcjonowanie TK, biorąc za...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta