Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

TSUE broni praworządności

15 września 2020 | Rzecz o prawie

Maciej Taborowski Czeka nas wiele ciekawych orzeczeń w sprawie sądów.

Polskie sprawy dotyczące tzw. reformy sądowej sprawiły, że po raz pierwszy w historii Unii Europejskiej Trybunał Sprawiedliwości stanął tak wyraźnie w obronie niezależności sądownictwa krajowego. Do wielu spraw przyłącza się polski ombudsman – co nie jest normą w Europie.

Unia Europejska, mierząc się z kwestią przestrzegania standardów praworządności w Polsce, stanęła przed wyzwaniem budowy swoistego systemu obronnego. Rolę budowniczego tego systemu przejął przede wszystkim Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). Uznał, że konstrukcja systemu prawa Unii Europejskiej opiera się na założeniu, że państwa członkowskie przestrzegają wszystkich wartości wyrażonych w art. 2 traktatu Unii Europejskiej, w tym praworządności. W tym duchu rozstrzygnął już kilka spraw dotyczących polskich „reform".

Niezawisłość zabezpiecza niezależna

Istotną rolę w obronie niezależności sędziów, przede wszystkim Sądu Najwyższego, odegrała opinia TSUE o obniżeniu wieku stanu spoczynku sędziów SN (C-619/18). TSUE uznał, że taka...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11762

Wydanie: 11762

Spis treści

Komunikaty+drobne

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament