Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szybciej i prościej w procedurach budowlanych

15 września 2020 | Dobra Administracja | Robert Nowicki Teresa Siudem

Pełna cyfryzacja, to także przesyłanie projektu budowlanego online w odpowiednim formacie. Już teraz są zaawansowane technologie budowlane i nie może być tak, że technologia wykonania wyprzedza technologię czynności administracyjnych – mówi Robert Nowicki, wiceminister rozwoju.

TERESA SIUDEM: Ile czasu pochłania teraz załatwienie formalności budowlanych? Chodzi o uzyskanie koniecznych zgód i pozwoleń, które umożliwią rozpoczęcie robót budowlanych.

ROBERT NOWICKI WICEMINISTER ROZWOJU: Średni czas na załatwienie procedur administracyjnych – dla wszystkich inwestycji: jednorodzinnych, wielorodzinnych, komercyjnych – wynosi ok. 19 miesięcy, dla budynków jednorodzinnych – ok. 9 miesięcy. To zbyt długo.

- Nowelizacja prawa budowlanego, która wejdzie w życie 19 września, w założeniu ma przyspieszyć procedury budowlane. O ile skrócą się te procedury?

W przypadku budynków jednorodzinnych, procedury te powinny trwać średnio 3-4 miesiące – od pierwszego kontaktu inwestora z urzędem – do wbicia łopaty.

- Którą ze zmian Prawa budowlanego uważa Pan za najważniejszą?

– Ważną zmianą jest podział projektu budowlanego na trzy części, czyli: projekt zagospodarowania działki lub terenu, projekt architektoniczno-budowlany oraz projekt techniczny. Tylko dwie pierwsze części – i to w trzech, a nie, jak dotychczas, w czterech egzemplarzach – inwestor będzie dołączał do wniosku o pozwolenie na budowę. Natomiast projekt techniczny – chociaż też będzie musiał być sporządzony przed rozpoczęciem robót – inwestor złoży dopiero na etapie zawiadomienia o zakończeniu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11762

Wydanie: 11762

Spis treści

Komunikaty+drobne

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament