Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Od teorii do praktyki

18 września 2020 | Rzecz o historii | Ryszard Tadeusiewicz
Julian Ochorowicz (1850–1917) – polski psycholog, filozof, wynalazca, poeta, publicysta i fotografik
źródło: POLONA
Julian Ochorowicz (1850–1917) – polski psycholog, filozof, wynalazca, poeta, publicysta i fotografik

Gdyby nie to, że prąd udało się „zaprzęgnąć” do niemal wszystkiego, odkrycia naukowe na jego temat byłyby tylko ciekawostką. A tak elektryczność odegrała wielką rolę w przemianach cywilizacyjnych XX wieku.

W poprzednim artykule z tej serii, zatytułowanym „Polscy pionierzy elektrotechniki", opisywałem dokonania uczonych, którzy w naszym kraju (podzielonym zaborami) ambitnie stawiali pierwsze kroki na drodze do poznania fenomenów elektryczności. Dzisiaj opiszę osiągnięcia kolejnych badaczy, a także pokażę, jak elektryczność przechodziła w Polsce z laboratoriów naukowych do sfery praktycznych zastosowań.

Sukcesy lwowskich badaczy elektryczności

W poprzednim felietonie pisałem m.in. o dokonaniach krakowskich naukowców. Nie można jednak zapomnieć, że pod zaborem austriackim największym i najważniejszym polskim miastem był Lwów. Nic więc dziwnego, że właśnie pracownicy Uniwersytetu Lwowskiego oraz Politechniki Lwowskiej znaleźli się w gronie tych, którzy uzupełniali polski wkład do wiedzy o elektryczności – chociaż (podobnie jak ich krakowscy koledzy) często czynili to za granicą.

Na upamiętnienie zasługuje tu postać Augusta Witkowskiego, docenta Politechniki Lwowskiej, który pracował w Berlinie pod kierunkiem wymienianego już we wcześniejszych felietonach Hermana Helmholtza, a także u lorda Kelvina w Glasgow. Witkowski swoje wyniki publikował po polsku (np. w pracy „O prądach polaryzacyjnych" wydanej w 1880 r.), ale głównie po angielsku: „Effect of Strain on Electric Conductivity" („Wpływ naprężenia na przewodnictwo...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11765

Wydanie: 11765

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament