Koronapokolenie
Czy młodzi, bezrobotni i sfrustrowani zmienią nasz świat?
Zamieszki, protesty i tarcia społeczne w ostatnich miesiącach to nie tylko efekt napięć etnicznych i pokoleniowych. To jeden z efektów pandemii Covid-19, która wywołała największą recesję od II wojny światowej. A ta dotyka szczególnie młodych. Wybuchowa mieszanka kryzysu i młodości może doprowadzić do radykalizacji poglądów politycznych i pchnąć świat w niebezpiecznym kierunku.
Na początku lipca pod jednym z prestiżowych apartamentowców na Manhattanie wybuchł protest. Miał zwrócić uwagę na sytuację pracowników podstawowych (transportu, usług czy handlu), którzy nie mogli ubiegać się o pomoc państwa czy stanu, przyznawaną za utratę pracy lub dochodów w czasie pandemii. Ponad połowa to nowojorscy imigranci. Patrząc na szacunki z kwietnia, okaże się, że dziewięciu na dziesięciu padło ofiarą kryzysu pandemicznego.
Ale to tylko echa tego, co działo się w USA w maju i czerwcu. Śmierć Afroamerykanina George'a Floyda w wyniku brutalnego zatrzymania przez policję pokazała prawdziwą skalę frustracji w USA. I choć demonstracje spod znaku Black Lives Matter rozpoczęły się na tle rasowym, to ich skala i zasięg nie byłyby tak silne bez bodźców wywołanych nierównościami społecznymi i emocjami po lockdownie. Te właśnie bodźce są wspólnym mianownikiem dla wszystkich kolejnych demonstracji, które toczą się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta