Jaka jest polska droga do ochrony klimatu
Europejski Nowy Zielony Ład to wyzwanie zarówno na poziomie polityki państwa, jak i na poziomie strategii rozwoju firm energetycznych.
Jakie jest stanowisko Polski wobec koncepcji Nowego Zielonego Ładu (Green New Deal). W jakiej sytuacji jest polska energetyka i jakie są strategie zmian. M.in. o tym rozmawiali eksperci podczas debaty „Polska droga do energetycznego Zielonego Ładu. Wyzwania – strategie – szanse", zorganizowanej przez „Rzeczpospolitą" w ramach cyklu „Zielony zwrot po polsku".
Sprawiedliwa transformacja
W ocenie Ireneusza Zyski, wiceministra klimatu i pełnomocnika rządu ds. OZE, Nowy Zielony Ład obejmuje „zagadnienia kluczowe dla energetyki oraz rozwoju gospodarczego i cywilizacyjnego naszego kraju i całej Europy". – Zielony Ład i mechanizm sprawiedliwej transformacji to wielka szansa dla Polski, żeby dokonać transformacji energetycznej. Przy czym musi być to transformacja rzeczywiście sprawiedliwa – podkreślił Ireneusz Zyska.
Zapowiedział, że Polska przygotowuje „bardzo szeroko zakrojone działania w wielu obszarach rozwoju OZE". Zaznaczył, że rząd akceptuje neutralność klimatyczną do roku 2050 „jako cel ogólny dla całej Unii Europejskiej, a nie dla poszczególnych krajów". – Jeżeli kluczem do transformacji będzie słowo „sprawiedliwa", to trzeba pamiętać, że w Polsce z powodu zaszłości historycznych oraz podległości politycznej w ramach Układu Warszawskiego i dominacji Związku Radzieckiego przez blisko 50 lat po II wojnie światowej został...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta